دماآرا

نصب دستگاه‏های ضدسرمازدگی در چند باغ نمونه شهرستان دماوند

در شرق استان تهران حاضر در محل نصب این دستگاه‏ها، با بیان اینکه شهرستان دماوند منطقه سردی است و همه ساله خسارات سرمازدگی به باغ‏های شهرستان وارد می‏شود، اظهار داشت: از امسال به فکر خرید دستگاه‏های ضدسرمازدگی برای استفاده باغ‏داران افتادیم.

وی در ادامه در معرفی دستگاه‏های مذکور گفت: دستگاه اتوپلار یا ضدسرمازدگی حدود پنج تا هفت هزار متر باغ را زیرپوشش قرار می‏دهد.

محبی‏منش ادامه داد: سوخت این دستگاه نفت‏گاز (گازوئیل) است که با روشن‏ شدن دستگاه، پروانه بالای آن شروع به کار می‏کند و گرمای زیاد حاصل از این جریان، از طریق کانال‏های پایین دستگاه با فشار به بیرون هدایت شده و جابه‏جایی هوا می‏پردازند و افزایش دما را به وجود می‏آورند.

رئیس مرکز خدمات کشاورزی سربندان در توضیح نحوه کار دستگاه افزود: دمای هشدار برای سرمازدگی به جعبه کنترل دستگاه داده می‏شود و در صورت رسیدن دمای هوا به آن حد دستگاه، به طور خودکار روشن شده و هوا را گرم‏تر می‏کند.

محبی‏منش خاطرنشان کرد: همچنین برای اطلاع باغ‏دار یا کاربر دستگاه، یک عدد هواسنج دیجیتال یا هشداردهنده دما در باغ نصب شده است که در صورت برودت هوا، از طریق ارسال پیامک به تلفن همراه باغ‏دار به وی اطلاع می‏دهد تا وی سوخت و مشعل و پروانه دستگاه را بررسی کند و در صورت نیاز به روشن‏ شدن، دستگاه مشکل سوخت یا نقص فنی نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه ساخت کشورمان است، افزود: برای به‏کارگیری هشت دستگاه اتوپلار در باغ 120 متری زند، از باغ‏های نمونه شهرستان دماوند حدود 500 میلیون ریال هزینه شده است.

رئیس مرکز خدمات کشاورزی سربندان با بیان اینکه برای خرید این دستگاه‏ها تسهیلات خوبی به کاربران آن تعلق گرفته است، تصریح کرد: با اعطای تسهیلات، دستگاه تقریباً به صورت رایگان در اختیار باغ‏داران قرار گرفته و تنها هزینه نصب و نگهداری از دستگاه به عهده آنها بوده است.

ا

تاریخ درج :  1395/11/10
تعداد بازدیده : 2523
از   0   رای
0

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :