دماآرا

گرایش باغ‌داران ماه‌نشانی به دستگاه‎های جلوگیری از سرمازدگی

خلیل پیمان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب اظهار کرد: طی سال‏های گذشته و در فصول سرما استفاده از ضدیخ‏های طبیعی گیاهان بین باغ‌داران ماه‌نشانی در حالی رواج یافت که نتوانست آن طور که انتظار می‌رود از میزان تلفات بر اثر سرمازدگی بکاهد. در نتیجه کشاورزان و مسوولان جهادکشاورزی منطقه تصمیم گرفتند دستگاه‎های جلوگیری از سرمازدگی را شناسانده و توجه باغ‎داران را به استفاده از آن جلب کنند.

این مسوول در این رابطه ادامه داد: اتوپلار ثابت و دراگون متحرک باغی، از جمله دستگاه‏هایی‎ هستند که می‎توانند برودت دما را بین 5 الی 8 درجه کاهش دهند. از این رو مدیریت جهادکشاورزی ماه‌نشان به برگزاری دوره‎های آموزشی بازدیدی ترویجی از کشت وضعیت خرم‌دره برای تعدادی از باغ‌داران ماه‌نشانی اقدام کرد تا این قشر را با طرز و میزان بهره‎وری از این دستگاه‎ها آشنا کند، چرا که در حال حاضر کارکنان کشت وضعیت شهرستان خرم‌دره تعداد 30 دستگاه اتوپلار خریداری و جهت کاهش برودت هوا استفاده می‎کنند.

پیمان با تاکید بر اینکه کاهش تلفات ناشی از سرمازدگی در باغات زردآلوی ماه‌نشان ضروری است، تصریح کرد: میزان مقاومت بافت‎های مختلف گیاهان بر حسب نوع و جنس آن‎ها در مقابل سرما و یخ‌بندان متفاوت است، همچنین ممکن است سرما به حدی نباشد که محصول را از بین ببرد، ولی در کل می‎تواند موجب نامرغوبی محصول شود. در نتیجه مبارزه با سرمازدگی از اهم فعالیت مسوولان جهادکشاورزی در فصول سرما به شمار می‎رود.

به گزارش ایسنا، منطقه ماه‌نشان دو هزار هکتار تحت کشت زردآلود قرار دارد.

تاریخ درج :  1395/11/10
تعداد بازدیده : 2066
از   0   رای
0

ارسال نظر
نام
آدرس ایمیل
دیدگاه :